Pedagodzy

prof. dr hab. Jan Kalinowski - wiolonczela

Kształcił się w Akademii Muzycznej w Krakowie, École Normale de Musique w Paryżu i Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie pod kierunkiem m.in. prof.: Witolda Hermana, Paula Julien i Petera Bucka. Uczestniczył w kursach mistrzowskich u tak znanych artystów jak: David Geringas, Ivan Monighetti i Arto Noras. Jest stypendystą fundacji polskich i zagranicznych, a także Miasta Krakowa, Województwa Małopolskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wraz z Markiem Szlezerem od 2001 r. współtworzy zespół „Cracow Duo”, koncertując w Polsce i na świecie. W roku 2015 artyści zadebiutowali m.in. w Seoul Arts Center w Seulu, Alfred Newman Hall w Los Angeles oraz w nowojorskiej Carnegie Hall gdzie wykonali koncert z okazji 205. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Artyści odbyli dwie trasy koncertowe po Meksyku i Ameryce Południowej, które zainaugurował ich debiut w sali koncertowej Palacio de Bellas Artes. W 2017 roku odbyli miesięczne tournée po Stanach Zjednoczonych. Wielu polskich i zagranicznych kompozytorów poświęciło im swoje utwory m.in. Krzysztof Meyer, którego Musica concertante na wiolonczelę, fortepian, orkiestrę smyczkową i perkusję artyści prawykonali z Sinfoniettą Cracovia pod dyrekcją Jurka Dybała w grudniu 2017 roku.

Do znaczących dokonań Jana Kalinowskiego należą liczne nagrania dla radia i telewizji oraz dla wytwórni DUX. Wraz z Markiem Szlezerem nagrał dla tej wytworni w 2009 r. płytę kompaktową z utworami Tansmana, która otrzymała nagrodę francuskiej krytyki La Clef de ResMusica. Kolejna płyta monograficzna z kompletem dzieł kameralnych Chopina, nagrana wraz z Bartłomiejem Niziołem i Markiem Szlezerem otrzymała nominację do Narody Akademii Fonograficznej Fryderyk. W 2013 r. nagrał płytę Polską muzyka wiolonczelowa zawierającą utwory na składy od jednej do ośmiu wiolonczel. W 2014 r. ukazała się płyta Dedykacje nagrana wraz z pianistą Markiem Szlezerem, z utworami napisanymi dla artystów przez krakowskich kompozytorów. Następna płyta Krzysztof Penderecki - utwory kameralne, opublikowana z okazji 80. urodzin maestro, otrzymała nagrodę Gramophone Editor’s Choice w lutym 2015 r. i nominację do Narody Akademii Fonograficznej Fryderyk 2015. Płyta Joanny Freszel real life song, nagrana z udziałem artysty otrzymała dwie nominacje do Nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk 2016. Jan Kalinowski jako solista występował m.in. pod batutą Raufa Abdullayeva, Łukasza Borowicza, Wojciecha Czepiela, Jacka Rafała Delekty, Jurka Dybała, Michała Dworzyńskiego, Jacka Kaspszyka, Adama Klocka, Pawła Kotli, Pawła Przytockiego, Daniela Rajskina i Macieja Tworka.

Jan Kalinowski jest adiunktem Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie w roku 2015 otrzymał tytuł doktora habilitowanego sztuk muzycznych. Prowadził kursy w ramach wymiany międzyuczelnianej (m.in. w Bremie, Karlsruhe, Mannheimie, Brukseli, Bratysławie, Fermo i Tbilisi). Jan Kalinowski gra na instrumencie Wojciecha Topy z roku 2014.

dr hab. Gajusz Kęska - fortepian

Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 6 lat w Zespole Szkół Muzycznych w Przemyślu. Studia w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu Prof. Andrzeja Pikula ukończył w roku 2002 z wynikiem celującym. W tym samym roku rozpoczął studia podyplomowe w mistrzowskiej klasie Prof. Willema Bronsa w Sweelinck Conservatorium w Amsterdamie, które następnie ukończył w czerwcu 2005 roku z wyróżnieniem (najwyższa punktacja). Pełni obowiązki adiunkta w Katedrze Fortepianu w Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie w 2017 roku otrzymał tytuł doktora habilitowanego sztuki i prowadzi własną klasę fortepianu.

Gajusz Kęska wielokrotnie uczestniczył w kursach mistrzowskich pod okiem takich pedagogów jak: Halina Czerny - Stefańska, Pnina Salzman, Paul Badura - Skoda, Dmitry Bashkirow, Emanuel Krasovsky, Solomon Mikowsky, Victor Derevianko, Vadim Monastyrsky, Kevin Kenner, Jose Ribera, Dominique Merlet. Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych i pianistycznych, m. in.: Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny EPTA w Krakowie, Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów w Gaillard we Francji, Ogólnopolski Festiwal "Tydzień Talentów" w Tarnowie, Konkursie im. Tadeusza Żmudzińskiego w Krakowie, Międzynarodowy Kurs Mistrzowski w Tel-Hai w Izraelu (Nagroda za najlepsze wykonania muzyki romantycznej), International Pacific Piano Competition" w Vancouver w Kanadzie, Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny "Ciutat de Mallorca" na Majorce.

Otrzymał prestiżowe stypendia, m. in.: Ministra Kultury i Sztuki za wyróżniające wyniki w nauce, Nagrodę Specjalną Fundacji Jűtting Stichting w Stendal (Niemcy) za obszerną działalność koncertową i konkursową w 2001, Stypendium Maestro Hansa Vonk'a w Amsterdamie (2002, 2003 i 2004), Nagrodę Specjalną Fundacji "Schumann-Schimmel van Outeren" za wybitne osiągnięcia w dziedzinie promowania muzyki klasycznej w Holandii w 2005.

Koncertuje z różnorodnym repertuarem jako solista (recitale i koncerty z orkiestrą) i kameralista. Regularnie występuje w prestiżowych salach koncertowych na festiwalach i koncertach w wielu krajach Europy, jak również w Kanadzie, Japonii, Peru, Ekwadorze, Chile i Izraelu, a najważniejsze z nich to: Festiwal Chopinowski w Lipsku, Festiwal "Dni Polskie w Pradze", Festiwal Kompozytorów Polskich w "Atmie" w Zakopanem, International Woche w Grazu (Austria) - recital i koncert symfoniczny w Stefaniensall, recital w Funadcji Jutting Stendal (Niemcy), Galowy Koncert promujący Polskę jako jednego z krajów ubiegających się o członkostwo w Unii Europejskiej w Bosendorfersall we Wiedniu, Recanti Auditorium w Tel-Avivie, recital w Ambasadzie Polskiej w Tokyo w Japonii, Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku, recital w Gateway Theater w Vancouver, Kanada - jako finalista International Pacific Piano Competition, Holland Music Session w Holandii (koncerty solowei kameralne), Auditorio Forteza w Palma de Mallorca, recital w ramach Vriendenkrans Music Festival w Amsterdamie w Concertgebouw (Kleine Zaal) oraz Bachzaal w Amsterdamie, "Festiwal Laureatów Konkursów Muzycznych" w Filharmonii w Katowicach, Żelazowa Wola - recitale Chopinowskie w domu Fryderyka Chopina, Teatro Oriente z Orkiestrą Symfoniczną Providencii, Centrum Culturale de Providencia w Santiago de Chile, wykonanie koncertu e-moll op. 11 F. Chopina w pierwotnej wersji (z kwartetem smyczkowym) w Edynburgu (katedra St. Giles) i Inverness w ramach obchodów Roku Chopinowskiego w Szkocji, Festiwal „Semanas Musicales” we Frutillar (Wielka Sala Teatro del Lago), Auditorium Ricardo Palma w Limie, Teatro Sucre w Quito, Wielka Sala Państwowej Filharmonii w Mińsku (Białoruś).

W 2012 roku ukazał się jego debiutancki album zawierający komplet Sonat fortepianowych Karola Szymanowskiego wydany przez wytwórnię płytową DUX, który otrzymał nominację do International Classical Music Award 2013 w kategorii solowej, nominację do Nagrody Fryderyk 2013 w kategorii recital solowy oraz nagrodę "Excepcional Scherzo" hiszpańskiego, prestiżowego magazynu poświęconego muzyce klasycznej "Scherzo"

dr Mateusz Kurcab - fortepian

W 2016 roku ukończył z wyróżnieniem studia w klasie fortepianu dr. hab. Mariusza Sielskiego w Akademii Muzycznej w Krakowie. W roku 2019 uzyskał stopień naukowy doktora sztuki, prezentując pracę pt. „Nokturn w twórczości Gabriela Fauré. Problematyka wykonawcza w kontekście przemian stylu kompozytorskiego”. Obecnie jest asystentem w Katedrze Fortepianu w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz pedagogiem w klasie fortepianu w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Bronisława Rutkowskiego w Krakowie.

Równocześnie prowadzi działalność koncertową jako solista i kameralista. Jest laureatem konkursów krajowych i zagranicznych, a za swoje osiągnięcia został kilkukrotnie nagrodzony stypendium w dziedzinie muzyki. Jest laureatem Nagrody Województwa Małopolskiego za wybitne działania na rzecz rozwoju i promocji kultury Ars Quaerendi. Dotychczas koncertował w wielu ośrodkach w Polsce, m.in. w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina i Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, Filharmonii Częstochowskiej oraz za granicą – w Szwajcarii, Niemczech, Belgii, Francji i Włoszech, a koncerty z jego udziałem znalazły się w programie festiwali, tj. Junge Kunstler in der Philharmonie w Bad Reichenhall, Festiwalu Kompozytorów Krakowskich, La Folle Journee de Varsovie w Warszawie, Festiwalu im. W. Lutosławskiego w Krakowie, Międzynarodowego Festiwalu Duetów Fortepianowych Duettissimo!, Festiwalu Emanacje, czy Estivales en Puisaye we Francji.

W 2019 roku był redaktorem dzieł fortepianowych Witolda Maliszewskiego wydanych przez wydawnictwo Eufonium. Swoje umiejętności solowe i kameralne doskonalił w ramach stypendium w Hochschule für Musik und Theater w Monachium oraz podczas kursów mistrzowskich prowadzonych przez doświadczonych pianistów, tj.: Paul Badura-Skoda, Konstanze Eickhorst, Bruno Canino, Győrgy Nádor, Jonathan Aner, Manfred Aust, Roberto Russo.

dr hab. Piotr Lato - klarnet

Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie klarnetu prof. Andrzeja Godka z wynikiem celującym. Uzyskał szereg nagród i wyróżnień w konkursach muzycznych, m.in. jest laureatem I nagrody w Ogólnopolskich Przesłuchaniach Szkół Muzycznych II st. klas instrumentów dętych drewnianych w Olsztynie (1996), III nagrody w XI Akademickim Konkursie Klarnetowym im. K. Kurpińskiego we Włoszakowicach (2000), oraz III nagrody w IV Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa w Gdańsku (2006). W 2002 roku został półfinalistą Międzynarodowego Konkursu Klarnetowego „Praska Wiosna” w Pradze a w 2003 zakwalifikował się i uczestniczył w Międzynarodowym Konkursie Klarnetowym ARD w Monachium. Za swoje osiągnięcia muzyczne dwukrotnie otrzymał stypendium Ministra Kultury (2000-2002), oraz Stypendium Twórcze Miasta Krakowa (2003).

Brał udział w wielu festiwalach krajowych i zagranicznych: Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Eurosilesia, Międzynarodowy Festiwal Muzyka w Starym Krakowie, Międzynarodowy Festiwal Pogranicza Muzyki Współczesnej, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, Festiwal Youmg Euro Classic, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej – 12 Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich, Festiwal Polskiej Muzyki Współczesnej – Musica Polonica Nova, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach” i innych. Był uczestnikiem wielu kursów klarnetowych, m.in. kursu interpretacyjno – kompozytorskiego prowadzonego przez K. Stockhausena.

Zrealizował szereg nagrań płytowych, telewizyjnych i radiowych dla wytwórni krajowych i zagranicznych: DUX, Centaur Reccord, Le Foxx Music, Universal Music i innych.

Prowadzi działalność pedagogiczną w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie. Od 2006 roku asystent w klasie klarnetu prof. Andrzeja Godka w Akademii Muzycznej w Krakowie. W 2011 roku uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych w zakresie dyscypliny artystycznej instrumentalistyka i został zatrudniony na stanowisku adiunkta. Od 2004 roku pełni funkcję pierwszego klarnecisty Orkiestry Akademii Beethovenowskiej. Gościnnie współpracuje z wieloma orkiestrami i zespołami, równocześnie prowadząc działalność koncertową solową i kameralną. W 2016 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego sztuki.

dr hab. Oriana Masternak - skrzypce

Skrzypaczka, kameralistka, pedagog Akademii Muzycznej w Krakowie, doktor habilitowana sztuk muzycznych. Laureatka konkursów krajowych i międzynarodowych, m.in. II nagrody i Nagrody Specjalnej „Shostakovich Prize” w Bułgarii (2015), II nagrody w Nowym Jorku (2015), III nagrody we Włoszech (2013), nagrody specjalna w Wiedniu (2012), nagrody im. Josefa Windischa w Wiedniu (2011), III nagrody we Włoszech (2011), II nagrody i Baerenreiter Urtext Preis w Holandii (2011), III nagrody w Krakowie (2007), nagrody specjalnej w Łodzi (2003). Jest także stypendystką rozmaitych organizacji, m.in. Programu Stypendialnego „Młoda Polska”, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, European Chamber Music Academy, Louise Willson Scholarship (Yale University, USA), Pacific Music Festival w Japonii, Instytutu Adama Mickiewicza, firmy Thomastik Infeld, Małopolskiej Fundacji Stypendialnej „Sapere Auso”, Stypendium Twórczego Miasta Krakowa. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 7 lat. Studiowała w Akademii Muzycznej w Krakowie (dyplom z wyróżnieniem w klasie Prof. Romana Reinera), Koninklijk Conservatorium w Brukseli, European Chamber Music Academy, Yale School of Music oraz w Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu. Do jej artystycznych mistrzów należą Johannes Meissl, Katalin Sebestyen, Małgorzata Skorupa, Magdalena Szczepanowska oraz Tokyo Quartet. Ponadto brała udział w wielu kursach mistrzowskich.

Artystka regularnie koncertuje jako solistka i, przede wszystkim, jako kameralistka w Azji, obu Amerykach i większości krajów Europy. Występowała na takich festiwalach, jak Norfolk Chamber Music Festival (USA), Festival Pablo Casals (Prades), Mozartiade (Augsburg), Kalkalpen Festival (Grossraming), Pacific Music Festival (Sapporo), 21. Frühling Wiener Festival (Konzerthaus, Wiedeń). W styczniu 2012 roku Oriana występowała w słynnej sali Musikverein w Wiedniu, w listopadzie 2014 roku w Muzeum im. Puszkina w Moskwie, zaś w grudniu 2015 roku w nowojorskiej Carnegie Hall. Jesienią 2019 roku została zaproszona do wykonania 13 recitali z muzyką polską w najbardziej prestiżowych salach koncertowych Chin (przy fortepianie Justyna Danczowska). Od 2014 roku Oriana Masternak współtworzy Messages Quartet – zespół specjalizujący się w wykonawstwie polskiej muzyki kameralnej. W 2014 r. nakładem wydawnictwa Akademii Muzycznej w Krakowie ukazała się debiutancka płyta artystki z utworami na skrzypce i fortepian Luciena Durosoira (przy fortepianie Sławomir Cierpik), zaś rok 2017 zaowocował albumem „Philipp Scharwenka. Music for violin and piano” wydanym nakładem wydawnictwa Acte Prealable (przy fortepianie Sławomir Cierpik). Oriana nagrywała także dla Wydawnictwa DUX (Komplet Kwartetów smyczkowych S. Laksa w wykonaniu Messages Quartet oraz album „Messages”), SOLITON czy Wydawnictwa UMFC.

Oriana Masternak prowadzi również działalność pedagogiczną w Katedrze Skrzypiec i Altówki w Akademii Muzycznej w Krakowie. Była jurorem Makroregionalnych Przesłuchań Kameralnych Szkół II st. w Gdańsku i VII Międzynarodowego Konkursu Interpretacji Muzycznej w Krasiczynie. Prowadziła kursy mistrzowskie w Polsce i za granicą (m.in. w Hiszpanii i Brazylii). Od kilku lat jest wykładowcą Małopolskiej Akademii Talentów w Łącku. Artystka gra na instrumencie Sebastiana Lang z 1738 r.

dr Maria Shetty - altówka / studia orkiestrowe

Maria Shetty jest absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Janusza Pisarskiego oraz Universtität für Musik und darstellende Kunst Wien w klasie prof. Wolfganga Klosa i as. Urlicha Schönauera. Swoje umiejętności doskonaliła także w prestiżowej European Chamber Music Academy oraz na rozmaitych kursach mistrzowskich pracując pod kierunkiem takich muzyków jak: H. Beyerle, J. Meissl, P. Buck, A. Kouyoumdjian, Apollon Musagete Quartett, Tokyo String Quartet. W roku 2015 otrzymała tytuł doktora sztuki.

Od 2011 roku jest altowiolistką Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Współpracowała także z orkiestrami Sinfonietta Cracovia i Capella Cracoviensis. Jest laureatką konkursów krajowych i międzynarodowych m.in. II nagroda i nagroda specjalna za interpretację muzyki D. Szostakowicza na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Plovdiv (2015), II nagroda i nagroda specjalna Baerenreiter Urtext Preis na Charles Hennen Concours w Holadnii (2011), III nagroda na Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie (2007). Jest także stypendystką rozmaitych organizacji m. in. Programu Stypendialnego „Młoda Polska”, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Pacific Music Festival w Japonii oraz European Chamber Music Academy. Jako kameralistka regularnie koncertuje w ramach różnych formacji oraz systematycznie bierze udział w serii NOSPR kameralnie. Występowała na takich festiwalach jak m. in. Festival Pablo Casals (Prades), Mozartiade (Augsburg), Kalkalpen Festiwal (Grossraming), Pacific Music Festival (Sapporo), Internationales Musikfest Goslar-Harz, Przemyska Jesień Muzyczna.

Od 2014 roku współtworzy Messages Quartet – zespół specjalizujący się w wykonawstwie polskiej muzyki kameralnej. Zespół ten wielokrotnie występował w Polsce i na świecie. W 2017 roku ukazała się debiutancka płyta Messages Quartet, na której zrejestrowane zostały kwartety smyczkowe Szymona Laksa. Pod koniec 2019 roku ukazała się druga płyta Messages Quartet, zatytułowana „Messages”, z kompozycjami A. Panufnika, S. Moniuszki oraz K. Pendereckiego.

W 2016 roku rozpoczęła działalność dydaktyczną jako asystent w klasie altówki prof. Pisarskiego w Akademii Muzycznej w Krakowie. Prowadzi także letnie kursy w ramach Małopolskiej Akademii Talentów.

dr Wioletta Strączek - flet

Góralka. Pochodzi z rodziny o bogatych muzycznych tradycjach. Edukację muzyczną rozpoczęła od nauki gry na fortepianie, następnie zakochana w pięknej barwie fletu, zainteresowała się tymże instrumentem. W roku 2004 ukończyła z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Nowym Sączu w klasie fletu mgr Ewy Dębskiej oraz mgr Katarzyny Kierzkowskiej. Następnie w latach 2005-2010 studiowała w Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie fletu prof. Barbary Świątek – Żelaznej. Uczelnię tę ukończyła z oceną celującą. W roku akademickim 2009- 2010 brała udział w programie międzynarodowej wymiany studentów Sokrates – Erasmus, studiując w Hochschule für Musik Detmold,w klasie wybitego wirtuoza fletu prof. Jánosa Bálinta. W roku 2011 ukończyła z wyróżnieniem Hochschule für Musik Detmold, w klasie Solistenklasse, uzyskując tytuł master of music. Obecnie jest studentką kierunków Konzertexamen (studia podyplomowe) w klasie fletu prof. Jánosa Bálinta w Hochschule für Musik Detmold. W rok 2018 uzyskała tytuł doktora sztuki, w dziedzinie sztuk muzycznych, w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka, Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fletu prof. Barbary Świątek – Żelaznej.

Laureatka wielu konkursów międzynarodowych m.in. XIV Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej Pamięci Ludwiga van Beethovena w Wiedniu, XIII Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Gheorghe Dima w Cluj-Napoca, V Międzynarodowego Konkursu Fletowego w Krakowie. Zwyciężczyni wielu konkursów ogólnopolskich m.in. Ogólnopolskiego Konkursu Fletowego we Wrocławiu, Ogólnopolskiego Festiwalu w Sieradzu, Konkursu Młodego Muzyka w Szczecinku. Za swoje osiągnięcia nagrodzona stypendiami: Ministra Kultury i Sztuki, Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, Sapere Auso. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach mistrzowskich i warsztatach muzycznych prowadzonych przez m.in. Miriam Nastasi, Jánosa Bálinta, Karimi Furugh Diafar – Zadech, Hansa Zill'a, Zoltána Gyöngyössy, Jerzego Mrozika, Elżbietę Gajewską – Gadzinę, Elżbietę Dastych – Szwarc, Barbarę Świątek – Żelazny, Antoniego Wierzbińskiego, Urszulę Janik. Flecistka i solistka wielu orkiestr krajowych i zagranicznych.

Jako solistka występowała m.in. z orkiestrą Filharmonii Krakowskiej. Współpracuje z takimi orkiestrami jak Orkiestrą Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia, CORda Cracovia, Orkiestra Filharmonii Krakowskiej, Polish Art Philharmonic, Hochschulorchester Detmold, Kammerorchester Detmold, Orkiestra Opery Śląskiej w Bytomiu, Orkiestra Opery Krakowskiej, Orkiestrą Koncertową Warszawa – Rembertów, Orkiestrą Wojskową w Krakowie, Orkiestrą Reprezentacyjną Straży Granicznej w Nowym Sączu i in. Współpracowała z dyrygentami takimi jak: Helmuth Rilling, Fabio Vettraino, Karl Bloemecke, Krzysztof Penderecki, Gabriel Chmura, Tadeusz Strugała, Tadeusz Serafin i in. Koncertowała na terenie kraju oraz za granicą, odbywając muzyczne tournée po Niemczech, Szwajcarii, Francji, Hiszpanii, a także USA. Od roku 2012 jest flecistką Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus, z którą obyła liczne tournée po Europie i Azji oraz dokonała wielu nagrań płytowych. Jako kameralista działa w kwartecie o prowokacyjnej nazwie Quartescape, złożonym z trzech fletów i kontrabasu. Wraz z Elżbietą Baklarz tworzy duet flet i harfa, koncertując na terenie całej Polski. Dokonała także licznych nagrań CD muzyki kameralnej dla Akademii Muzycznej w Krakowie, wykonując dzieła m.in. Zbigniewa Bujarskiego czy Marka Stachowskiego.

Jest nauczycielem w Szkole Muzycznej I stopnia w Łącku oraz w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Nowym Sączu.

dr hab. Marek Szlezer, prof. AMKP - fortepian

Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku lat pięciu. Następnie kontynuował ją w szkołach muzycznych I i II stopnia m.in. u Krystyny Adamskiej, Jerzego Łukowicza i Stefana Wojtasa. W latach 1994-2000 pobierał naukę w „Ecole Normale de Musique de Paris „A.Cortot”” we Francji w klasie fortepianu prof. Marcelli Crudeli zakończoną otrzymaniem „Diplome Superieure de Concertiste”. W roku 2004 ukończył studia w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. E. Bukojemskiej uzyskując dyplom z odznaczeniem.W tym samym roku otrzymał stypendium królewskie na studia podyplomowe w Chapelle Musicale Reine Elizabeth w Brukseli w klasie A. Rahmana El-Bachy, które ukończył czerwcu 2005 roku z wyróżnieniem otrzymując tytuł „Master after Master”. W roku 2015 otrzymał tytuł doktora habilitowanego. Obecnie prowadzi własną klasę fortepianu na Akademii Muzycznej w Krakowie.

Jego karierę pianistyczną zainicjowało zdobycie w wieku lat 12 grand prix na IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Rzymie w 1993. Od tego czasu artysta prowadzi aktywne życie koncertowe w kraju i zagranicą, uczestnicząc w wielu międzynarodowych konkursach i festiwalach pianistycznych. Był wielokrotnym stypendystą Ministerstwa Kultury, fundacji „A.Roussel” i "Amical" we Francji, “Fundacji Promocji Talentu” oraz Fundacji YAMAHA. Uczestniczył w kursach mistrzowskich m.in.: D. Bashkirova, A.Ciccoliniego, E.Mogilevskiego, V.Banfielda, M.Presslera, D.Merlet, J.Vanden-Eydena i H.Czerny-Stefańskiej. Występował pod batutą dyrygentów takich jak: P.Borkowski, Ł.Borowicz, T.Bugaj, W.Czepiel, J.M.Florencio, P.Kotla, M.Nałęcz-Niesiołowski, M.Pijarowski, Z.Rychert, A.Wit, T.Wojciechowski.

Ma na swoim koncie liczne światowe i polskie prawykonania utworów współczesnych (m.in. kwartetu Marka Stachowskiego „Mirroir du Temps” oraz dedykowanych mu utworów: Z.Bujarskiego, M.Chyrzyńskiego, M.Jabłońskiego, K.Meyera, M. Negreya, T.J. Opałki, A.Walacińskiego i W.Widłaka). W trakcie swoich studiów brał udział w klasie interpretacji dzieł kameralnych prof. Krzysztofa Pendereckiego, przygotowując utwory pod kierunkiem kompozytora w Akademii Muzycznej w Krakowie. Występował w takich salach jak: Carnegie Hall, Palais des Beaux-Arts, Wigmore Hall, St.Martin-in-the-fields, Salle Cortot, Seoul Arts Center, NCPA w Mumbaju i Palacio de Bellas Artes w Meksyku. Jest aktywnie zaangażowany w promocję muzyki polskiej w kraju i zagranicą dokonując licznych odkryć i prawykonań utworów kompozytorów polskich XIX i XX wieku. Od roku 2013 jest redaktorem edycji dzieł fortepianowych kompozytorów polskich dla wydawnictwa Eufonium. Prowadził wykłady oraz występował z koncertami na wielu prestiżowych uczelniach m.in. Cambridge University, Indiana University Bloomington, University of Chicago, University of Southern California, UNAM, UNICAMP, Uniwersytecie Sao Paulo, Konserwatorium Królewskim w Brukseli.

Wydał wiele płyt kompaktowych, m.in. dla firm DUX, EMI, Amadeus i Moderato Classics z muzyką solową i kameralną zbierając przychylne recenzje w prestiżowych magazynach i czasopismach (m.in. Gramophone, Kulturspiegel, The Strad, Pizzicato, Fanfare, American Record’s Guide). Otrzymał za nie wiele prestiżowych nagród m.in.: dwukrotnie nagrodę francuskiej krytyki muzycznej „La Clef de ResMusica” za płyty z twórczością Tansmana i Chopina, Gramophone Editor’s Choice za nagranie utworów kameralnych Krzysztofa Pendereckiego, Prix de la SACD przyznaną za najlepszą interpretację muzyki współczesnej oraz wyróżnienie „Płyta roku 2017” magazynu Hi-fi za nagrania utworów Beethovena i Szostakowicza. Był wielokrotnie nominowany do Polskich Nagród Fonograficznych FRYDERYK. W roku 2016 nagrania z jego udziałem otrzymały równocześnie nominację do tej nagrody w trzech kategoriach. Jest członkiem Polskiej Akademii Fonograficznej oraz Towarzystwa im. Ferenca Liszta.

dr Małgorzata Wasiucionek - skrzypce

Swoją edukację muzyczną rozpoczęła w Jeleniej Górze pod kierunkiem mgr Ludmiły Sołowiewicz. W 2014 roku z wyróżnieniem ukończyła Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w klasie prof. Romana Lasockiego, studiowała również w Mozarteum w Salzburgu w klasie prof. Pierre’a Amoyala. W 2017 roku uzyskała tytuł doktora sztuk muzycznych, a obecnie pracuje jako asystent w klasie prof. Szymona Krzeszowca na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Jako solistka koncertowała z wieloma orkiestrami w Polsce i za granicą, m.in. orkiestrą Filharmonii Śląskiej, Podkarpackiej, Białostockiej, z orkiestrą „Amadeus”, Sinfonia Varsovia, ponadto Neue Lausitzer Philharmonie w Görlitz, Loh-Orchester Sondershausen, Orkiestrą Symfoniczną Miasta Cottbus, a także z Orkiestrą Miasta Calgary. Brała udział w licznych warsztatach i festiwalach muzyki kameralnej, były to m. in.: „Seiji Ozawa International Academy Switzerland”, „International Chamber Music Course and Festival Musica Mundi” w Belgii, IX i X „Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Ensemble im. Księżnej Daisy” w Książu. W sierpniu 2015 roku brała udział w “Seiji Ozawa Matsumoto Festival”, gdzie występowała na koncertach z okazji 80-tych urodzin Seiji Ozawy. Jest członkiem kwartetu smyczkowego „Messages Quartet”.

Małgorzata jest laureatką wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Jej ostatnie osiągnięcia to: II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Solistów Atlantic Coast Festival - 2016 w Esposende (Portugalia), II miejsce II Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej - 2015 w Plovdiv (Bułgaria), IV miejsce na V Międzynarodowym Konkursie im. Tadeusza Wrońskiego na skrzypce solo - 2015 w Warszawie, III miejsce na XVIII Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza – 2013 w Łodzi, II etap na XIV Międzynarodowym Konkursie im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu - 2011, I miejsce i nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu Zdzisława Szostaka – „Recitativo e berceuse” na IV Międzynarodowym Konkursie im. Michała Spisaka- 2010 w Dąbrowie Górniczej, I miejsce i cztery nagrody specjalne na VII Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym „Młody Paganini” – 2009 w Legnicy.

Jest laureatką VII oraz XIII programu stypendialnego „Młoda Polska”, programu „zDolny Śląsk” oraz innych stypendiów nadawanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Krajowy Fundusz na Rzecz Dzieci i Bank Société Générale. W lutym 2015 roku Kapituła Rektorów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina przyznała jej medal „Magna cum laude”.

Organizator

Stowarzyszenie Artystyczne "Porta Musicae"
Telefon: +48 737 574 840
E-mail: mat.kursymuzyczne@gmail.com
Facebook: www.facebook.com/kursymuzyczne

Partnerzy

  • Szkoła Muyzczna I st. w Łącku
  • Gmina Łącko
  • Gminny Ośrodek Kultury w Łącku

Patronat medialny